Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) Karşı Alınan Önlemler
  30.03.2020

       Corona Virüs (Covid-19) olarak bilinen bulaşıcı solunum yolu hastalığı, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) 9 Mart 2020 tarihli raporuna göre, 100’den fazla ülkede 109 bin teyit edilmiş küresel vakayla kayıtlara geçmiştir. DSÖ tarafından, Corona Virüs için 2 Mart 2020 tarihinde küresel risk durumu; "yüksekten", "çok yüksek" seviyesine çıkarılmış. ayrıca “Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu” ilan edilmiştir. Söz konusu hastalığın ülkemizde de görülmesi üzerine, salgın riskinin ortadan kaldırılması ve kişilerin sağlığının korunması amacıyla da Kurumumuzda da gerekli tedbirlerini almıştır.

        Ardahan İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Erkan Özdemir ile Ardahan Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doktor ile birlikte Kurum sivil ve resmi tüm personelin katılımıyla Kapalı Cezaevi Açık Görüş salonunda bilgilendirme toplantısı yapılmış, dış güvenlikten sorumlu jandarma binasında da aynı bilgilendirme çalışması yapılmıştır.

       Açık ve kapalı görüşlerin ikinci bir bakanlık talimatına kadar yasaklandığı, dışarıdan virüs bulaştırmanın tek ihtimali olan infaz Koruma Memurlarının dış dünya ile temasının kesilmesi amacıyla yurda yerleştirilmişlerdir. İzole edilmiş bu tek kişilik odalarda kalmaları sağlanarak ailelerinden bu süreçte uzak kalma fedakarlığı gösteren infaz koruma memurlarının dış dünya temasları kesilmiş olup virüsün bulaşma ihtimalinin ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Şu ana kadar kurumumuzda kalan mahkumlarda, yine cezaevinde çalışan personellerimizin hiçbirinde covid19 vakasına rastlanılmamış olup tedbirler en üst seviyede yerine getirilmektedir.

        Maske ve dezenfektan alımı yapılarak kurumda talepte bulunan kritik birimlere dağıtımı yapılmıştır. Kurum içi hizmetlerinde çalışan hükümlü görevlilere ve kurum personeline temizlikle alakalı gerekli malzemelerin de dağıtımı yapılmış, oluşturulan ekip gözetiminde hijyen çalışmaları yoğunlaştırılmıştır. Kuruma giriş çıkışlarda sivil ve resmi personel de dahil olmak üzere herkesin ateşi ölçülerek giriş çıkışı sağlanmaktadır. Açık ve Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki bütün koğuşlara korona virüsle ilgili bilgilendirme broşürü dağıtılmıştır. Görevli İnfaz Koruma Memurlarının gözetiminde kurum araçlarının iç ve dış tarafı seyreltilmiş çamaşır suyu ve diğer temizlik ürünleriyle titizlikle eldiven ve maskeyle kullanarak temizlenmiş, dezenfekten edilmiştir. İlaçlama firması tarafından yapılan rutin haşere böcek ilaçlamasına ek olarak genel dezenfektasyon çalışması yapılmıştır. Görevli İnfaz Koruma Memurlarının gözetiminde Açık Ceza İnfaz Kurumu’na ait bina komple; ayrıca Ziyaret Kabul Binası, kurum araçları, Kurum Ziyaret Kabul Binası , Dış Nizamiye, Kapalı Ceza İnfaz Kurumu (Koğuşlar hariç toplu alanlarda alerji yapma ihtimaline olduğundan) genel dezenfektan çalışması yapılmıştır. Kurum genel dezenfektasyonu için 2 adet 16 lt el pompalı ilaçlama makinesi, 1 adet akülü 1 adet 16 lt ilaçlama makinesi ve 1 adet elektrikli sisleme makinesi kuruma temin edilmiştir. Kurumda her gün saban ve akşam olmak üzere iki kez seyreltilmiş çamaşır suyu ile dezenfektasyon işlemi yapılmaktadır. Ziyaret Kabul, X Ray, Mahkum Kabul gibi yerlerde görev yapan personele sürekli maske, dezenfektan, non steril eldiven, çamaşır suyu, sıvı sabun dağıtımı yapılmıştır.

  Adres

  Halilefendi Mahallesi Bahtiyar Vahapzade Caddesi No:56 Ardahan T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu

  Telefon

  04782114575 - 04782114526 - 05351071274 -Açık CİK 05351071275

  Fax: 04782113042 - 04782114527

  E-Posta

  ardahan.ttkacikisaretadalet.gov.tr